מטרת גוגל היא החזרת התוצאות הרלוונטיות והעדכניות ביותר למונח החיפוש אותו הקליד הגולש. בתחילת ימיו של גוגל השימוש של כל הגולשים בו היה זהה למטרת חיפוש תוכן בלבד, אך עם הזמן התפתחות חברת גוגל והפיכתו למנוע החיפוש הדומיננטי בעולם, משווקים רבים הבינו את הכוח הטמון בו. דבר זה גרם להם לחפש "קיצורי דרך" שיביאו את המוצר שלהם למקומות הראשונים בתוצאות החיפוש. הם הבינו את כוחו העצום של מנוע החיפוש ולכן ניסו להשתמש בכוחו לרעה בשיטות לא חוקיות. זאת לעומת משווקים אחרים שלא חיפשו את קיצורי הדרך, והשקיעו בקידום אתרים בשיטות חוקיות. כך, נוצר המונח קידום אתרים שחור והמונח קידום אתרים לבן, המבדיל בין שיטות קידום האתר השונות.

אחד מערוצי השיווק הנפוצים הוא קידום אתרים בגוגל, ובו משתמשים אנשים פרטיים ועסקים. גוגל מבדיל בין שתי שיטות קידום אתרים : כובע שחור וכובע לבן.

קידום אתרים בשיטת כובע לבן
קיים שיווק אתרים הנקרא כובע לבן והוא כולל את כל השיטות החוקיות מבחינת גוגל לקידום האתר, וקיים שיווק אתרים בשיטת כובע שחור, אשר מייצג את כל מה שגוגל "שונא" ואת כל הטכניקות האסורות והלא חוקיות לשיווק באינטרנט וקידום אתרים.
קידום אתרים בשיטת כובע לבן צריך להתבטא ברלוונטיות התוכן באתר,באיכות האתר ובפרמטרים אלו מחוץ לאתר (דוגמת לינקים, כתבות, מאמרים וכדומה). ברגע שגוגל מזהה את האיכות של האתר שמתבטאת בכל הפרמטרים האלה, האתר מקבל את הפידבק החיובי מגוגל ומדורג גבוה יותר במיקום התוצאות האורגניות בגוגל.

קידום אתרים בשיטת כובע שחור
שיווק באינטרנט בשיטת כובע שחור הכוללת קניית קישורים, דפים מוצפנים, קניית חוות שרתים ועוד – אלו שיטות שיכולות בטווח הקרוב להועיל לאתר, אך גוגל בסופו של דבר מגלה זאת ולטווח הרחוק הן רק פוגעות באתר ובערוץ השיווק. כמו כן, חווית הגלישה של הגולש נפגעת משום שהגולש לא מוצא את מה שחיפש והרלוונטיות של האתר מדורגת נמוך עקב כך. אם אותו מונח חיפוש מופיע כמה וכמה פעמים ללא מטרה אמיתית – שום גולש לא יאהב את זה.
לגוגל יש אלגוריתם מורכב המחזיר תוצאות במנוע החיפוש. מקדמי אתרים רבים מתחבטים כל יום בשאלה מה טוב בעיני גוגל ומה פחות טוב. מנוע החיפוש של גוגל מנסה להשתפר כל יום ולכן בכל כמה זמן יוצא עדכון גרסא של מנוע החיפוש. זאת במטרה להציג תוצאות רלוונטיות לגולש, לעומת תוצאות אחרות המנסות "לזייף" רלוונטיות.

מה עושה אתר לפחות רלוונטי בעיני גוגל?
אם התוכן באתר לא קשור לביטויים המקודמים, אם בניתם לינקים באתרים שהתוכן שלהם הוא שונה לגמרי משלכם, אם התוכן באתר דל והגולשים לא מוצאים בו ערך אמיתי , ניתן לומר בוודאות – כל אלה הם בהחלט גורמים מכשילים עבור האתר שלכם והוא פחות רלוונטי בעיני גוגל. אך אם ההפך הוא הנכון, גוגל ייתן לאתרכם את הפידבק ויידרג אותו במיקום גבוה.

מקרה ידוע של קידום אתרים בכובע שחור הוא של חברת BMW אשר הוסרה מגוגל למשך תקופת זמן לאחר שזאת הקימה באתר שלה תכנים אשר היו גלויים למנועי החיפוש אך נסתרים לעין אנושית. אתר החברה נפגע במיקומים ואף נעלם לתקופת מה לחלוטין מתוצאות החיפוש. גוגל בעצם "הענישה" את החברה וגרם לה הפסד כספי גדול.
ומה קורה כשלקוח מסיים את תהליך קידום האתר? פעמים רבות בקידום שהתבצע בכובע שחור התוצאות יכולות להיות טובות ומהירות, אך לאחר זמן קצר האתר יכול לקרוס ואף להעלם. התוצאה היא מיידית אך מסוכנת. מקדמי אתרים בשיטת כובע שחור בדרך כלל לא משאירים אחרי סיום השירות שלהם נכסים חיוביים של קידום האתר. מקדמי אתרים בשיטת כובע שחור "משכירים" נכסים לצורך העבודה ועם סיום עבודתם מבטלים את "חוזה השכירות". כשגוגל מגלה שרלוונטיות האתר היא פועל יוצא של פעולות אלה, האתר עלול להפגע.

אנו רואים חשיבות בנכסים האינטרנטיים של הלקוחות שלנו. חשוב לנו שגם לאחר סיום השירות שלנו הלקוח ייהנה מהעבודה שלנו וייקבל את הפידבק מהעבודה שנעשתה על אתרו. אנו מאמינים בשיטת קידום בכובע לבן אשר משרתת את אינטרס הלקוח גם לטווח הרחוק.

טיפים לאתר מצליח:
• אתר טוב הוא אתר שעונה על צורך אמיתי של הגולש. לדוגמא , אם אתר עוסק בתיירות, מכירת שירותים בלבד לא תענה לגולש על הצורך. סביר מאוד שהוא יחפש פרטים על המקום אליו הוא עומד לטוס, להבין מה המטבע במדינה, מה מומלץ לעשות בה ועוד.
נסה להעשיר את אתרך בתוכן. לא סתם נאמר כי "התוכן הוא המלך". לתוכן ערך רב עבור הגולשים והוא יכול להיות הסיבה להישארות ממושכת באתר או הטריגר לעזוב אותו מהר.
• השתמש בתמונות ובמדיה עשירה – כל אלה מושכים וגורמים לגולש להתעניין באתר ולשהות בו זמן ארוך יותר.
• הגדר מראש מהם מטרות האתר ודבוק בהם.
• דרך טובה לדעת אם האתר מקודם בשיטות הנכונות, הוא בדיקת הקישורים היוצאים ממנו. אם הקישורים הם לתחומים שאינם רלוונטיים אל האתר, פירוש הדבר כי פעילויות הקידום אינן תקניות מבחינת גוגל. לדוגמא: אם באתר של חוקר פרטי נמצאים קישורים לאתר של משתלה, למוסך וכדומה, ניתן להבין כי פעולת קידום האתר נעשה בדרכים עקלקלות.

לסיכום
אומרים שבחיים אין קיצורי דרך וגוגל מוכיחה זאת פעם אחרי פעם, כאשר היא מענישה אתרים שקודמו בשיטות לא חוקיות. הצלחה בקידום האתר מצריכה סבלנות ודבקות במטרה ומחפשי קיצורי הדרך עלולים למצוא עצמם מחוץ לשוק ולתוצאות החיפוש. לכן, כדאי לשקול טוב את תוצאות קידום האתר.

שיהיה בהצלחה!